האתר מוצג בצורה מיטבית בדפדפן כרום ופיירפוקס להורדת דפדפן \"כרום\" לחץ

השפעות הניגון והמנגן:

"ניגון" הוא בעצם רצף של התפעלות הנפש מנקודות הקדושה שלנו, כלומר "ניגון" הוא תנועת הקדושה של הנפש פנימה (בדומה "מים"), ומהיכן שניגון נולד –הוא מסוגל לחלחל לאותו מקום אצל השומע.

ה"מנגן" הוא הצינור, שעל רצונותיו והשתוקקויותיו מתלבש הניגון ומשודר לאויר (בדומה ל"צינור"), והשומעו מקבל רצונותיו ותענוגיו.

ו"נגינה" היא המלצר, צורת הפירוש וההגשה של הניגון (בדומה ל"כוס שתיה"), ותורתנו מלמדת שבהתאם למקום האחיזה של כלי הזמר, שורשו ומקורו – על אותו איזור בגוף השומע יפעלו רצונות. שלושתם מושפעים מהשראה, ולכן חייבים להיות נקיים, ויש לך בחירה על כל אחד ואחד מהם.

סוד האנטומיה של הניגון והמנגן:

הרובד שמהרצפה עד הכבד – נקרא "נפש", הכח היצרי, התנועתי שבך שמתפשט דרך הדם.

הרובד שמהכבד עד מיצרי הגרון – נקרא רוח, זהו הכח הרגשי והמילולי ומתפשט מהלב.

וממיצרי הגרון ועד סוף הראש – מתפשטת הנשמה דרך מסננת הנקראת "שכל", שלפי מידת זיכוך וטהרת היהודי והחן וההזדהות עם הקדושה בכל הליכותיו – השכל מאיר לו בכל דרכיו (תורה א בלקו"מ).

מעל לראש ישנו אור מקיף – הנשמה שעדיין לא נכנסה לגוף (ר' בן איש חי, ש"ש, פ' נח) – שם מאיר אור החיה, הרצון, כח החיבור, שמתחבר לפי מה שמשודר לו מעליו, מהאור ה'מקיף דמקיף' – שם שוכן התענוג, ההזדהות. אדם רוצה ומחובר למה שיש לו ממנו תענוג (או אשליה של תענוג).

הבעל שם טוב הקדוש ורבנו מלמדים שהרצון והתענוג הם מקור תהליך קבלת ההחלטות שלך, (המחשבה-דיבור-מעשה רק נמשכים אחריהם) – ומשודרים ישירות ללב, המדמה שבלב, רעותא דליבא – ורק אח"כ מגיע השכל ומוצא צידוקים ומסביר איך להשיג את הרצון ולהגיע לשם.

מה זה עושה לנו:

בתוך כל רובד ישנה רוח טובה (של תענוג מהקדושה והחיבור לה) וגם רוח של ההיפך.

הרוח הטובה שבנפש מולידה זריזות, וחיוניות ושמחה במצוות עם הגוף, ואם להיפך – להיפך.

הרוח הנכאה בנפש גורמת עצלות, כבדות ודמים עכורים ל"ע (שאלו הדמיונות שה' יתברך שונא).

הרוח הטובה שברוח מולידה לב טהור ורוח נכון – רוח חיים של אהבה, שמחת הלב, שלווה-רוגע-בטחון-רצון-השתוקקות דקדושה וכן הלאה, שממשיכים לך ולעולם הבעה ריגשית ומילולית של כנות, דיבור של אמת, וחום בלב – לה' בהתבודדות, לבני הבית, לחברים, לתורה הקדושה, לצדיקים האמיתיים..ועם זה גם נפתח הלב לבכי של נקיון פנימי וטהרה – וכשאדם כזה מדבר – מאמינים לו ולניגון שלו (ולא רק למילים), ואם להיפך – להיפך…

הרוח נכאה שברוח – עוצרת את כל הטוב הזה, והעצה היא לחלוץ את הפקק ולשחרר את הסתימה, ע"י הזרמת רוח חיים ממי שאצלם זה זורם – ואז ממשיכים ומחדשים לך את הרוח הטובה!

הרוח הטובה שבנשמה מולידה רוגע פנימי, בהירות המחשבה, יישוב דעת, ריכוז ומיקוד על התכלית, תפיסה מהירה הבנה עמוקה של התורה, והתחדשות מחשבות התקווה. ואם להיפך – להיפך…

הרוח הטובה שבחי'ה מתבטאת ברצונות וחשק לקדושה, וכיסופים וגעגועים ר-ק למלכות ה', מלכות בית דוד, בית המקדש, לתורה הקדושה, לצדיק האמת (והרוח הנכאה שברצון מפילה אותך לרצונות נפולים שלא שייכים לבן מלך כמוך).

הרוח הטובה שבתענוג (השוכן במדמה) – שם עיקר הבחירה החופשית שלנו. אין לנו בחירה אם להתענג או לא, אלא הבחירה היא על מה להתענג, איך להתענג ולשם מה להתענג. אתה תקבע את הניגון של נפשך.

זהו צורך כל כך חיוני לכולנו לחזור וללמוד לעבוד עם הכלים האלה, בדומה לאיך שהנביאים היו עובדים (ע' בזוה"ק פ' שמות דיבורים נפלאים) עם זמירון שירים מיוחד לכל רובד של רוח הקודש שהם היו רוצים לעורר ולהשיג. וגם דורנו רווי המילים והשכלים יכול להתחיל לחזור למודעות הזו שתיצור קודם כל בפרט ואח"כ גם בכלל מאזן כוחות חדש של הקדושה מול המלכות דקליפה, צרות הברית, עירופא והסוכנים שלהם בארץ הקודש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *