האתר מוצג בצורה מיטבית בדפדפן כרום ופיירפוקס להורדת דפדפן \"כרום\" לחץ

את גיא-צבי (32), פגשתי במעונו השוכן ביישוב בת עין (הקרוואן הכתום). כילד שיחק כדור – יד, ואף בגיל 15 היה בנבחרת ישראל. לאחר מכן עבד בטלוויזיה – בתחילה ככתב חדשות בכבלים בצפון, ואח"כ בחברת הפקות של ערוץ הספורט 5, כמפיק בפועל. לאחר מכן גיא-צבי ניהל פאב, ובשלב מסויים עזב את כל עיסוקיו וחזר בתשובה. בכל פעם שאני מזכיר את שמו הוא מבקש להיקרא בשני שמותיו – גיא-צבי, גם את שם המשפחה גיא כותב 'מינצ' ולא 'מינץ' לשאלתי מדוע? הוא עונה: "זה כבר עניין לראיון נפרד, זה צ' האין סופית". וכשאני אומר שהוא היה חילוני, גיא-צבי עוצר אותי: "אין אצלנו את המושגים חילוני, דתי, חרדי, הרב קוק קרא לתארים האלה בעלים, עבודה זרה, יש יהודי עם אמונה רדומה, ויש יהודי עם אמונה פעילה. מי שרוצה לדבר איתי לעומק ולשאול שאלות – בשמחה, אבל בלי שטחיות, זה האוצר מילים שלנו, וכדי שנצליח להחזיר יהודים בתשובה אנחנו חייבים להאמין שיש בהם אמונה".

 

איך מגיע אדם שהיה לו את כל מה שהזכרנו, להתקרבות לאמונה?
"מאז שהתקרבתי יש לי רצונות יותר גבוהים, ומטרות שונות! העולם מתחלק לשני סוגי אנשים: סוג אחד זה אדם שעובר חוויה כואבת, ולומד את הלקח, ויש סוג של אנשים ששומעים על אדם שעבר חוויה כואבת, ומאמצים את מסקנותיו, ולחיות באמונה זה בסופו של דבר הכרעה פנימית של האדם. אני גם מאמין בחז"ל שכתבו במסכת שבת קי"ג 'כל ישראל מאמינים בני מאמינים הם', לכל יהודי יש נקודת אמונה, החוכמה ללמוד ממי שמצא אותה, וכך עשיתי עם מורי ורבי הרב סטבסקי שזכיתי לשמש אותו במשך שנתיים, ובכך למדתי ממנו אמונה מהי, ובאותה הזדמנות אני רוצה להקדיש את הראיון לרפואתו (ר' דניאל דוב בער בן זלדה רבקה) שהוא מקדיש את כל חייו לעם ישראל, ומגיע לו שגם עם ישראל יתפלל עליו".

ההסכם

לגיא-צבי יש אחות בשם גל, אח בשם אור, ואחיו הקטן ממנו סמ"ר רז משה (ע"ש הסבא) שירת ביחידת דוכיפת ונפל בעת פעילות מבצעית, "בערב שבת התקבלה התראה על מעבר מחבלים במחסום בו הוא פיקד, הוא ניגש לבדוק את הרכבים ומאחד מהם נורתה אש ורז נהרג". בליל שבת גיא-צבי הרצה בסניף עזרא באפרת וכשחזר בשעה 00:30 לקרוואן בו התגורר, חיכו לו שם שלושה קצינים "מיד הבנתי שרז נהרג, כי שלושה ימים קודם לכן חלמתי על זה, ושאלתי – רז? והם נענעו את ראשם, אמרתי ברוך דיין האמת, אז אחד מהם שאל אותי – זהו? אמרתי לו – אתה צודק, ה' נתן ה' לקח יהי שם ה' מבורך".

כמעריצי להקת כוורת לגיא-צבי ולרז היה הסכם, שמי שנפטר קודם זמנו, בלוויה שלו ישירו שיר של כוורת, מכיוון שהלוויה של רז הייתה צבאית, הם סירבו בתחילה שגיא-צבי ישיר, אך אז גיא-צבי אמר שיש לו אישור "מהרז" הראשי לצה"ל והם הסכימו. במהלך הלוויה לקח גיא-צבי את הגיטרה שקנה לרז ליום הולדתו השש עשרה, ומיד יצא לו השיר ילד מזדקן, אך במילים שונות: "ילד לא מזדקן, ילד מתפלפל, לומד את הפרנציפ רק אחרי שהוא נופל, רז בח"י בחשוון באמצע הסתיו, זה מה שאומרים לו שהוא נופל בקרב".
בערב פתחו את מהדורות החדשות עם שירתו של גיא-צבי על קברו של רז, אפרים שמיר מלהקת כוורת שראה את הקטע, הגיע אל בית המשפחה בקריית מוצקין, "אמרתי לעצמי מילא רז הביא אלינו את הרמטכ"ל ואת הנשיא, אבל את כוורת?" גיא-צבי ואפרים שרו ביחד את השיר, ואז אפרים שמיר שוחח מעט עם ההורים, ובזמן הזה ניגש אל גיא-צבי אופיר חברו של רז, ובידו שיר שהוא כתב על רז, ואמר לו תיתן את השיר לאפרים שמיר כדי שילחין אותו, אבל המנגינה זרמה מידיו של גיא-צבי, ובסופו של דבר הוא הלחין את השיר. במהלך השבעה והשלושים אופיר הביא לו עוד שיר, וגיא-צבי בעצמו כתב עוד מספר שירים, וביחד צירף אותם לשיר 'ילד לא מזדקן', שלאחר השבעה קיבל את אישורם של אלון אולארצ'יק ודני סנדרסון על שינוי המילים, והפך אותם לדיסק, אותו הוא מכנה "התקליטורז".

הכאב חוזר

בשנה האחרונה צף הכאב שוב בבית משפחת מינצ, לאחר שהתגלה כי נלקחו רקמות לצורך מחקר מגופו של רז. אביו – העיתונאי יואב מינץ, פרסם מכתב בעיתון ידיעות אחרונות: "המשחטה של ד"ר היס במכון הפתולוגי אולי התעללה לך בגוף, אבל בנשמה שלך לא יצליחו לגעת אף פעם, רז לא מת הוא רק נהרג!" ב – ה' בניסן פתחו לרז את הקבר וגיא-צבי הוריד אליו קופסת עץ, ובתוכה קילו וחצי של דגימות מהכבד, מהמוח, ומהריאות.

האם נעשה שינוי גם בשאר המשפחה מבחינת אמונה בעקבות נפילתו של רז?
"אבא שלי מגיע אליי פעם בחודש ליום התקרבות כאן בבת עין, וחודשיים לפני המקרה הוא שאל אותי למה שלא כל אחד יחיה את הדרך שלו, וכל אחד יכבד את דרכו של השני? עניתי לו – החיים יתנו לך כבר את התשובה! ביום טמינת הדגימות הזכרתי לאבי את השאלה, ואמרתי לו: מי שעמד בראש המכון הפתולוגי באבו כביר הוא לא אדם טיפש, והסיבה שהוא עשה את הדבר הזה היא כי הוא האמין שזה דבר טוב, ובזה הוא מקדם את המדע, ואי אפשר לומר לו רק עם השכל – לא! בלי מוסר חוץ אנושי, לא תתקיים חברה אנושית! ואבי קיבל את דבריי.
גם אצלי השתנו דברים – עד שרז נפל הייתי דתי לפי דעתי, וכשהוא נפל ראיתי בעיניים שלי את העולם הבא של ילד, שהקדיש את החיים שלו רק להדליק את הנרות של האחרים, עד ההלוויה של רז הייתי קם בבוקר ושואל מה אני צריך מהעולם, ומההלוויה אני שואל מה העולם צריך ממני".

הוצאת את התקליטורז שהיה סוג של הנצחה, התמודדות, אך מה משך אותך להמשיך ולהוציא דיסקים?
"ה' יתברך! הוא מוביל כל אחד לייעוד שלו, יש אנשים שחיים כדתיים אבל לא מחפשים את הייעוד שלהם, אלא רק איך להיות "טובים", ואני התחלתי לחשוב מה השם רוצה ממני, כי שמתי לב בתקליטורז שמסרים שניסיתי להעביר בעל פה ולא הלך, הצלחתי להעביר דרך השירים. ואז הוצאתי את לב בוער מאהבה, והשירים דברו על לב ירושלים והריני מוחל וסולח מתוך אותו דיסק, נהפכו להמנונים בכל הישיבות והאולפנות".
מאז התקליטורז גיא-צבי הוציא עוד 3 דיסקים: לב בוער מאהבה, השעון המעורר, וניגון עדין, ובמקביל להוצאתו של הדיסק האחרון, הוא הוציא גם ספר הנקרא "ניגון כשר", העוסק במקור הניגון ובהשפעותיו החינוכיות על האדם בכלל והנוער בפרט.

מה גורם לך כמוזיקאי להוציא ספר והאם אתה חושב להמשיך בתחום הכתיבה?
"דבר ראשון, אני לא מוזיקאי אני בעל מנגן, יש לי כלי שיר ואני מנגן ניגונים. המילה מוזיקה באה מתרבות יון מהמילה מוזה, ומוזיקה באה מלמעלה, אבל להגיע לשיר צריך להפשיט את תרבות יון השטחית, ולהוציא את השיר כל אחד מתוכו, כשהמשימה היא כמו שר' נחמן אומר – להחזיר את החן מהגלות, וליצור פה את תרבות הבית השלישי, ואצל כל אחד זה מתבטא בתחומים שונים, כמו תאריך שאנשים צריכים להתחיל להשתמש בתאריך העברי, וכמו מוזיקה, ולחזור לחיים היהודיים האמיתיים. לכל אחד יש גוי קטן שרוצה להחזיר אותנו למצריים, למעצמה "השולטת" בעולם, אם יש מישהו שמתקומם מהדברים – סימן שהוא התחיל להרגיש את הגוי הזה".
ולגבי הספרים: במסגרת לימודיי במכללת הרצוג לתואר בחינוך, אצל ד"ר ברוך כהנא – בקורס פסיכולוגיה וחסידות, התחלתי לחקור את הנושא של העברת מסרים דרך השירים, את כל החומר הזה ואת כל המחקרים שעשיתי במהלך שלוש שנים, אספתי לספר. יש שני ספרים בהתהוות: 'דמיון מודרך והתהוות המחשבה בתפילה', שגם זוהי עבודה שעשיתי, והרב סטבסקי הורה לי להוציא אותה כספר, והשני הוא – על מה שהרב קוק זעק בכתביו, שאי אפשר בדורנו ללמד את העם תורה ללא פנימיות ורזי התורה".

למי הספר מיועד?
"לשלוש קבוצות: הראשונה – למי שמנגן על כלי-שיר כלשהו, או שר ורוצה להגיע עוד יותר גבוה – הספר נותן כלים מעשיים. השנייה – מורים/ות, רבנים, מחנכים, מדריכים והורים – שרוצים ללמוד כיצד לסייע לנוער לסייע לעצמו. השלישית – יהודים שרוצים לדעת כיצד לשדרג את השפעת הטוב בעולם".

בעבר קיימתי ראיון רדיופוני עם גיא-צבי, והתגובות שקיבלתי לאחר מכן היו כה מרגשות – מאות תגובות, בהם אנשים שעברו משבר של פטירת אדם קרוב, וה'תקליטורז' חיזק אותם. גם אצל גיא-צבי נמצאות עשרות תגובות מרגשות במיוחד של אנשים שנפתחים בפניו לאחר שמיעת השירים. מאז חזרתו בתשובה, גיא-צבי מקיים שיחות עם בני נוער בתנועות, באולפנות, ובישיבות. "מאז נפילתו של רז ישנו פרק נוסף בחיי שאני מוסיף לאותם שיחות, שהוא האישיות של רז וכל מה שלמדתי ממנו. אבא שלי אמר לנו בשבעה: יש לנו שתי אפשרויות – להתמודד או להתמוטט, להתחזק או להתרסק, אבל החכמה היא לבחור בדרך של ההתמודדות וההתחזקות".
גיא-צבי מציין כי הספר לא נועד למטרות רווח, ולכן לא ניתן להשיגו בחנויות, אלא רק אצל גיא-צבי בטלפון: 050-4563884. כ"כ ניתן להשיג את כל הדיסקים של גיא-צבי מינצ באותו מספר טלפון, ואל תשכחו לומר שהגעתם דרך הכתבה, כי גיא-צבי הבטיח שהוא ישלח לכם אותם בחצי מחיר.

Tagged with →  

One Response to המהפך

  1. תמר הגיב:

    בס"ד

    שלום רב, האם הספר 'דמיון מודרך והתהוות המחשבה בתפילה' יצא או ייצא בקרוב?
    כל טוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *